Karykatury – po co tak warto je wykonywać?

Dla pewnego nudniejszego grona ludzi – niepotrzebna rzecz i kompletnie bezsensowne działanie. Dla innych osób, których na szczęście jest dzisiaj o wiele więcej – to po prostu forma całkowicie żartobliwego rysunku, która jest powodem całego mnóstwa pozytywnych reakcji. Mowa akurat w tym przypadku o karykaturze. I nie chodzi w tym przypadku wcale o sezonowe trendy. Choć rzeczywiście, w sezonie letnim, w wielu miejscach w Polsce – sopocki „Monciak”, Kraków, Zakopane – bez najmniejszego trudu będziemy spotykać artystów karykaturzystów, którzy z wielką chęcią stworzą nasze portrety „inaczej”, nie tylko w oparciu o zdjęcie, lecz również i na żywo. Rzecz jasna, jeśli jesteśmy trochę cierpliwi. Mającemu doświadczenie karykaturzyście, taki rysunek zajmie kwadrans. Szczerze mówiąc w dobie coraz bardziej powszechnej pogoni za cyfryzacją, multimediami i spłyceniu informacyjnej kultury do „jak najszybciej”, istnienie karykatur jest bardzo ciekawą opozycją do przyjętych dzisiaj trendów. Opozycją, która trwa mimo tego, że ludzie już zaczęli zdążać intensywnie w stronę całkowicie innych kanałów zaspokojenia swoich wizualnych potrzeb. Szczęśliwie dalej sporo jest takich osób, które mają naprawdę duży dystans do siebie. Wystarczy już choćby wpisać sobie w Google frazę: karykatura, a już liczba otrzymanych rezultatów może dać bardzo jasny sygnał, że to żadna tam martwa sztuka.

Jest sporo takich okazji, w których ludzie wręczają karykaturę jako upominek: imprezy firmowe, urodziny, poważniejsze rocznice. A to tylko trzy z całego mnóstwa powodów innego typu, które także świetnie wpisują się w klimat, gdzie karykatury pasują jak ulał. Zresztą, tak prawdę mówiąc, listę odpowiednich okazji w naszym odczuciu, ograniczać będzie tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia.

Warto się zastanowić nad karykaturą wówczas, gdy mamy styczność ze szczególnymi okazjami. Dodatkowo, podarunek takiego rodzaju, w przypadku niektórych relacji, nie będzie nawet wymagał okazji. Dokładnie tak. A w praktyce mamy przecież wiele takich okazji. No i sporo z nas ma też wiele takich osób, które zadowala przyjęcie takiego obrotu spraw. Trzeba tylko dobrze wyczuć sytuację, trzeba też zapamiętać, żeby nie przesadzić z karykaturą. Choć w przypadku osoby, którą dobrze znamy, będziemy mogli bez żadnego problemu zachować między inteligentnie narysowaną karykaturą, a złośliwością.