Ogrzewanie podłogowe – co i jak?

Instalacja ogrzewania podłogowego rządzi się kilkoma podstawowymi regułami. Jak każda czynność techniczna oparta na instalacji czegoś nie może być wykonana w byle jaki sposób i z niedopatrzeniami. Przede wszystkim w przypadku, gdy nie chcemy niespodzianek już w sezonie zimowym, kiedy to ogrzewanie z powodów całkowicie oczywistych jest nam potrzebne w największej mierze.

Ale wyjdźmy od początku
Dlaczego warto jest stawiać na podłogowe ogrzewanie? Bo jest to ta z osiągalnych oszczędzających energię technologii, która pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko na pierwszym etapie eksploatowania, lecz też w miarę upływu lat nasze koszty związane z ogrzewaniem domu nie będą rosnąć. Podłogowe ogrzewanie to znacznie mniejszy poziom strat ciepła.

Liczy się…
Nie tylko kwestia kosztów, ale też dobrze zrealizowany projekt, należy zapamiętać, że błędy w zakresie wykonywania tych instalacji są dość kosztowne , bo ich korekta będzie wymagała zerwania podłóg. Do tych celów najkorzystniej będzie zatem zaangażować fachowców.
Na instalację składają się główne grzeje rury oraz cieplne źródła, które przygotowuje tzw. grzewczy czynnik. Samo ogrzewanie podłogowe ma wiele odmian. Wspomniane rury po ich położeniu są zalewane warstwą izolacyjną jaką są wylewki anhydrytowe lub warstwa specjalnego jastrychu. Z kładzeniem podłogi należy zawsze odczekać około czterech tygodni. Najpierw warstwa izolacyjna powinna w odpowiedni sposób związać. Aby pozbyć się z niej wilgoci powinniśmy włączyć instalacje na poziom 25 stopni Celsjusza, a potem przez parę dni na maksimum.

Oczywiście bezpośrednio po położeniu rur należy dokładnie zweryfikować czy są szczelne.
W przypadku ogrzewania systemem podłogowym najlepiej sprawdzają się podłogi robione z kamienia i ceramiki. Generalnie wszystko co dobrze przewodzi ciepło. Co do grubości podłogi jeszcze, powinna zależeć od typu rozwiązania grzewczego jakie wybraliśmy. Przykładowo do ogrzewania wodnego możemy pozwolić sobie na podłogę w wariancie nie grubszym niż 15 mm. A wszystko dlatego, żeby ogrzewanie miało w ogóle sens.
Ciepło może leżeć u Twych stóp.